Z Wiki The-West PL
Wersja z dnia 21:52, 22 maj 2013 autorstwa XKonto3 (dyskusja | edycje) (Bonusy klas postaci)
Skocz do: nawigacja, szukaj

Bitwa o fort

Jedynym sposobem przejęcia fortu zajmowanego przez kogoś innego jest zaatakowanie go. Aby to uczynić członek rady miasta musi wyzwać fort na bitwę. W ciągu najbliższych 24 godzin atakujący, oraz broniący powinni stawić się w forcie.


Wypowiedzenie bitwy

Jedynie członek rady miasta może wyzwać fort na bitwę. W tym celu musi udać się do fortu. Zaatakowanie fortu kosztuje pomiędzy 3000$, 5000$ lub 10000$ w zależności od rozmiaru fortu. Pieniądze te są zabierane z kasy miejskiej atakującego miasta. Bitwa rozpoczyna się 24 godziny po wyzwaniu fortu.

Zmiany w wersji 1.31

W celu zapobiegania tzw. "fejków", czyli wywoływania wielu bitew jednocześnie przez jeden sojusz w celu zdezorientowania przeciwnika w aktualizacji 1.31 wprowadzono nowe koszty kolejnych bitew o fort. Każda bitwa wywołana w ciągu 2h podwaja koszt (koszt jest wspólny dla wszystkich miast na serwerze). Poza interwałem 2h nie.

Przykłady
 • Ósma bitwa w ciągu 2h będzie kosztować 256 razy więcej. Przy ataku na mały fort to będzie 1500*256=384000.
 • Druga bitwa w ciągu 2h będzie kosztować 2 razy więcej, przy ataku na duży fort jest to 20000$ (10000$*2), ale kolejna bitwa już 4 razy więcej (40000$).
 • Jeśli koalicja A zaatakuje o 21.00 koalicję B , to inna koalicja C chcąc zaatakować koalicję D o podobnej godzinie musi płacić 2 razy więcej.
 • Pierwsza bitwa została wywołana o godzinie 19:00, kolejne cztery wypowiadane były co 30 minut (19:30, 20:00, 20:30, 21:00). Miasto, które chce zaatakować fort o godzinie 21:00 musi zapłacić 32 razy więcej (1*2*2*2*2=32), jednak jeśli zaatakuje fort o godzinie 21:31 to koszt ten będzie wynosił tylko 16 razy więcej (minęły 2h od pierwszej bitwy).
Zastosowanie w praktyce

(w nawiasie podany jest mnożnik)

 • Przykład 1: 16:08(*1); 16:49(*2) || 18:40(*2), 18:43(*4), || 20:15(*4), 20:18(*8)
 • Przykład 2: 13:13(*1), 14:10(*2) || 18:46(*1); 18:52(*2) || 20:01(*4), 21:08(*2), 21:18(*4)
Wzór
podwyższona cena = cena * 2^n
 • n to ilość bitew zaplanowanych 2 godziny do tyłu, przed tą, którą chcemy wywołać.
 • cena to standardowy koszt bitwy (odpowiednio 1500$, 5000$ i 10000$)

Przyłączyć się do bitwy o fort

Aby brać udział w walce o fort, musisz się do niego udać w ciągu 24 godzin, licząc od momentu wypowiedzenia bitwy. Gracze z miasta atakującego mogą brać udział wyłącznie jako atakujący. Gracze z miasta broniącego mogą brać udział wyłącznie jako broniący. Jeżeli została wypowiedziana bitwa o własny lub sprzymierzony fort, gracz ma możliwość zapisania się na tę bitwę zdalnie (nie musi przebywać w forcie).

Gdy tylko fort zostanie zaatakowany, wysyłany jest raport do wszystkich graczy, których bitwa dotyczy. Ikona fortu zaczyna migać na minimapie a na ekranie widać, że fort jest oblegany.

Rangi i czat

Z chwilą wypowiedzenia bitwy rozpoczęty zostaje czat bitwy o fort, do którego automatycznie dołączają wszystkie osoby zapisane na bitwę. Czat działa identycznie jak czat miasta. Osobny czat mają atakujący, a osobny obrońcy. Pokój czatowy jest zamykany 3 minuty po zakończeniu bitwy. Domyślnie, na chacie fortowym może rozmawiać każdy zapisany na bitwę, jednak generał lub kapitan ma możliwość ustalenia od jakiej rangi można pisać na chacie komendą /rights.

Rangi

 • Generał: ranga ta jest przyznawana tylko założycielom i radnym miasta będącego właścicielem fortu. Nie można jej odebrać ani przyznać innym graczom. Generałowie mają dostęp do rekrutacji.
 • Kapitan: rangę kapitana otrzymują automatycznie radni i założyciele miast członkowskich fortu. Może zostać przyznana lub odebrana przez generała. Kapitanowie mają dostęp do rekrutacji, jednak nie mogą przyznawać ani odbierać innym rang kapitana.
 • Szeregowiec jest rangą przydzielaną osobom, które mają wziąć udział w bitwie. Od rekruta różni się tym, że ma przed nim pierwszeństwo w przypadku, gdy wszystkie miejsca w bitwie zostaną zajęte. Nie ma dostępu do rekrutacji.
 • Rekrut jest domyślną rangą przyznawaną wszystkim osobom zapisanym na bitwę. Nie ma dostępu do rekrutacji.
 • Zdrajca jest rangą karną przyznawaną przez generała lub kapitana, dostaje się na bitwę tylko, jeśli wszyscy inni mają już miejsca. Zdrajcy nie widzą czatu bitwy ani mapy.

Pozycja

Gdy tylko dołączysz do bitwy o fort, będziesz mógł wybrać pozycję startową. Jako atakujący będziesz mógł wybrać tylko czerwone pola, jako obrońca będziesz mógł wybrać tylko niebieskie pola. Drugim kliknięciem wybierasz swoją pozycję docelową. Twoja postać będzie starać dostać się to tej pozycji. Możesz zmienić swoją pozycję startową, oraz pozycję docelową przy pomocy przeciągania myszką (drag and drop). Jeżeli więcej niż jedna postać wybrała tą samą pozycję startową, wtedy pierwszeństwo ma postać należą do miasta należącego do fortu. Następnie brana jest pod uwagę kolejność wyboru. Jeżeli nie wybierzesz pozycji, zostaniesz umieszczony losowo w obszarze dla atakujących, lub obrońców w zależności od tego do jakiej grupy należysz.

Możesz nadal wykonywać pracę, oraz pojedynkować się, po tym jak zapisałeś się na bitwę o fort. Ważne jest jednak to abyś był na tyle blisko fortu, aby zdążyć na czas rozpoczęcia bitwy. Gdy bitwa się rozpocznie, nie będziesz mógł robić nic innego. Nie będziesz mógł również opuścić swojego miasta, ani być z niego wyrzuconym. Nie będziesz mógł także dołączyć do bitew o inne forty. Będziesz musiał poczekać, aż bitwa o fort się zakończy, aby móc wykonać wyżej wymienione czynności.

W bitwie o fort

W bitwie spotykają się atakujący i obrońcy. Zadaniem atakujących jest zdobycie flagi i utrzymanie jej przez 5 rund, albo pokonanie wszystkich obrońców. Obrońcy muszą starać się obronić fort przez 55 rund, lub pokonać wszystkich atakujących.

Sektory i pola

Na mapie są sektory i pola. W każdym sektorze mogą znajdować się wyłącznie gracze jednej strony, albo atakujący, albo broniący. W każdej rudzie gracz może strzelić i się przemieścić. Może się przemieścić do sąsiedniego sektora o ile sektor ten jest wolny od graczy drugiej strony, oraz jeżeli jest tam wolne miejsce. Nie można poruszać się po skosie. Niektóre sektory posiadają specjalne właściwości, powiększają lub pomniejszają umiejętności graczy.

Strzelanie

Każdy gracz strzela automatycznie do najbliższego przeciwnika, którego widzi. Nie ma możliwości strzelania do innego celu. Jeżeli sektor, który wybrałeś jako docelowy, jest twoim sąsiednim sektorem, to strzelasz to najbliższego wroga w tym sektorze. Nie ma możliwości oddania strzału do gracza z tej samej drużyny.

Widzialność

Szare pola to pola do których nie możesz strzelać. Postać może strzelać tylko do pół, które nie są szare. Widzisz graczy i ich ruchy, mimo iż znajdują się na szarych polach.

Odległość

Im bliżej postaci do której strzelasz się znajdujesz, tym większe prawdopodobieństwo że trafisz. Odległość jest obliczana na podstawie pól, sektory nie mają znaczenia. Odległość nie wpływa na ilość zadanych obrażeń.

Szkody

Zadane obrażenia zależą wyłącznie od broni. Broń zada obrażenia nie większe niż 1/3 maksymalnych punktów życia atakowanej osoby. Tak więc gracz posiadający 300 punktów życia, nie otrzyma więcej niż 100 obrażeń na jeden strzał. Tylko bronie fortowe powodują obrażenia. Zwykłe bronie do pojedynków nie mają wpływu na bitwę.

Uczestnictwo

Nie musisz być online, aby uczestniczyć w bitwie. Wcześniejsze omdlenie przed bitwą nie wyklucza cię z udziału w niej. Musisz dołączyć do bitwy na tyle wcześnie, aby zdążyć do fortu na czas. Jeżeli nie będziesz online, postać będzie zachowywać się tak jak zaplanowałeś. Będzie starała dostać się do celu, który wyznaczyłeś. Jeżeli nie wybrałeś celu, nie poruszy się. Możesz przejąć kontrolę nad postacią, pod warunkiem że dołączyłeś do bitwy. Nie możesz dołączyć do bitwy po 24 godzinach od jej wypowiedzenia.

Wymiana ognia

Wiele czynników ma wpływ na to czy trafisz przeciwnika czy nie. Ważne są umiejętności twoje jak i przeciwnika, ale także twoja pozycja, odległość i odrobina szczęścia. Umiejętności

W walce o fort ważne jest wyłącznie 5 umiejętności.

 • Dowodzenie jest brane pod uwagę podczas strzelania, a także podczas unikania strzału.
 • Celowanie jest brane pod uwagę wyłącznie gdy do kogoś strzelamy.
 • Unik jest brany pod uwagę wyłącznie wtedy, gdy staramy się uniknąć strzału.
 • Chowanie się jest brane pod uwagę w przypadku obrońców, gdy starają się strzelić, lub uniknąć strzału.
 • Wytrzymałość jest brana pod uwagę w przypadku atakujących, gdy starają się strzelić, lub uniknąć strzału.

Tak więc przy każdej próbie strzału, lub próbie uniknięcia strzału brane pod uwagę są dokładnie 3 umiejętności.

b=x^0.4+y^0.4+z^0.4+n+m+o

gdzie:

 • ^ - potęga ()
 • b - bonus
 • x - punkty umiejętności za wytrzymałość/chowanie się
 • y - punkty umiejętności za celowanie/unik
 • z - punkty umiejętności za dowodzenie
 • n - bonus za sektor w którym stoimy
 • m - stały bonus zależny od tego czy celujesz czy unikasz strzału

(gdy celujesz m=25, a gdy unikasz m=10)

 • o - bonus klasy postaci

Sektory specjalne

Istnieją sektory które dają ci pewną przewagę do twoich umiejętności. Bonusy, które dają mur, wieże i inne budynki zależą od ich poziomu rozbudowania. Zarówno atakujący jak i obrońcy otrzymują te same bonusy, w zależności od pola na jakim stoją.

Wieża

Wieże zapewniają największą ochronę. Każda klasa postaci posiada swoją własną wieżę. Tylko postacie usytuowane na właściwych wieżach otrzymują dodatkowy bonus. Bonus ten brany jest pod uwagę zarówno podczas ataku jak i obrony. Gracze innych klas otrzymają jedynie podstawowy bonus wieży.

Mur

Mur dodaje wszędzie ten sam bonus. Na każdy poziom rozbudowy, mur dodaje 2 punkty do wartości ataku i obrony. Bonus muru

 • +2 bonus od poziomu 1
 • +4 bonus od poziomu 2
 • +6 bonus od poziomu 3
 • +8 bonus od poziomu 4
 • +10 bonus od poziomu 5

Budynki

Jeżeli stoisz na budynku dostajesz bonus +3.

Obszar flagi

Na polach w bezpośrednim sąsiedztwie flagi, gracze otrzymują karę. Są oni łatwym celem i ciężko jest im celować. Tracisz umiejętność ukrywania się lub wytrzymałości i otrzymujesz karę 4 punktów.

Flaga

W sektorze flagi każdy gracz otrzymuję największą możliwą karę. Tracisz umiejętność ukrywania się lub wytrzymałości a także wartość dowodzenia i otrzymujesz karę 8 punktów.


W sektorze, w którym stoi gracz posiadający Złotą strzelbę daje on bonusy dla wszystkich osób danego sektora. Bonusy jest następujący +2 Obrona, +2 Napad , +15 Obrażeń. Od aktualizacji 1.31 Bonus kilku Złotych strzelb w sektorze nie będzie sumowany.

Bonusy

Dowodzenie0.4 + Umiejętność 20.4 + Umiejętność 30.4 
+ bonus sektora + specjalny bonus + domyślny bonus

Gdzie:

 • Umiejętność 2 to celowanie lub unik
 • Umiejętność 3 to wytrzymałość lub chowanie się
 • Bonus sektora to specjalny bonus za stanie na wybranym polu (patrz wyżej)
 • Specjalne bonusy to między innymi bonusy za klasę postaci
 • Domyślny bonus to 25 celowania i 10 uniku.

Bonusy klas postaci

Żołnierz

[ Dowodzenie * (0.25x + 1) ]0.4 + Umiejętność 20.4 + Umiejętność 30.4 
+ bonus sektora + specjalny bonus + domyślny bonus

Gdzie:

 • Wszystkie bonusy standardowe
 • x to bonus dla graczy w otoczeniu żołnierza (włącznie z nim samym)
 • 2x to bonus dla graczy w otoczeniu żołnierza posiadającego premium (włącznie z nim samym)

Robotnik

( Dowodzenie0.4 + Umiejętność 20.4 + Umiejętność 30.4) 
+ bonus sektora * 1.3y + specjalny bonus + domyślny bonus

Gdzie:

 • Wszystkie bonusy standardowe
 • y wynosi 1 bez premium i 2 z premium

Inne klasy
Inne klasy nie mają bezpośrednich bonusów do umiejętności. Poszukiwacz przygód ma 25% szans po dwóch trafieniach (w siebie), aby otrzymać odporność na pozostałe obrażenia w rundzie. Bonus zawadiaki dotyczy tylko standardowego wzoru.

Wynik bitwy o fort

Bitwa o forty skończy się jeżeli:

 • Obrońcy przetrwali 55 rund
 • Polegli wszyscy obrońcy
 • Polegli wszyscy atakujący
 • Atakujący utrzymali flagę przez 5 rund

Konsekwencje

Każdy gracz może odczytać w raporcie co działo się podczas bitwy. Może np. zobaczyć kto zadał najwięcej obrażeń, kto omdlał.

Jeżeli atakujący wygrają bitwę, to przejmą fort. Poprzedni właściciel nie będzie miał do niego dostępu.

Jeżeli omdlejesz w czasie bitwy o fort:

 • zostaniesz przeniesiony do hotelu w twoim mieście;
 • tracisz swoją gotówkę;
 • tracisz swoje punkty Energii;
 • Możesz zostać wyzwany na pojedynek przez następne 48 godzin;
 • Możesz wyzywać innych graczy na pojedynek w ciągu najbliższych 48 godzin.

Jeżeli przeżyjesz bitwę o fort:

 • będziesz się znajdował w forcie;

Nagrody

Otrzymujesz punkty doświadczenia (maksymalnie 4500 XP). Ilość zależy od twojego poziomu, od tego ile zadasz obrażeń, ile czasu przetrwasz w bitwie i od tego czy twoja strona wygrała, czy przegrała bitwę. Punkty otrzymasz nawet jeżeli omdlejesz.

Obligacje Union Pacific

Od wersji 1.35 można otrzymać za bitwy maksymalnie 27 OUP:

 • 1 OUP za udział
 • 1 OUP za wygraną
 • do 9 OUP za specjalne osiągnięcia
 • do 10 OUP za osiągnięcia na podstawie specjalnej formuły:

- Trafienia * 0,1

- Uniki *0,1

- Obrażenia *0,0005

- Omdlenia * 1

 • do 6 OUP za bycie online (rundy online*0,1)

Manewry

Zobacz osobny artykuł: Manewry