Z Wiki The-West PL
Skocz do: nawigacja, szukaj

Spis treści

WPROWADZENIE DO GRY

Q: Czym jest The-West?

A: The-West to gra internetowa, w której możesz się wcielić w postać rodem z Dzikiego Zachodu. Nie musisz nic instalować, wystarczy, że się zarejestrujesz i już możesz bawić się z tysiącami innych graczy.

Q: Jak rozpocząć grę?

Wchodzisz na stronę The West. Na środku znajduje się napis „Zagraj za darmo” – kliknij na niego, aby przejść do etapu rejestracji. Dalej będziesz musiał podać następujące dane:
Nazwa gracza: Nick, pod jakim będziesz znany innym graczom.
Hasło: Twoje hasło, dzięki któremu otrzymasz dostęp do konta. Tego hasła nie możesz nikomu podawać!
Potwierdź hasło: Tutaj wpisz hasło ponownie.
E-mail: jest bardzo ważny podczas rejestracji, bez niego nie jest ona możliwa. Wpisz poprawny adres e-mail.
Teraz możesz zacząć czytać zasady gry, a po wykonaniu tej czynności zaznaczyć, że akceptujesz zasady użytkowania. Kontynuuj, klikając "Zaloguj". Powinna pojawić się informacja, że został wysłany do Ciebie list. Prosimy kliknąć w link aktywacyjny znajdujący się w e-mailu. Więcej szczegółów na temat logowania i rejestracji znajdziesz tutaj.

Q: Zalogowałem się, co teraz?

A: W okienku w lewym górnym rogu pojawi się dla Ciebie zadanie. Po nim nastąpi kolejne. Przeczytaj je uważnie i postępuj według poleceń. Zadanie te pełnią formę samouczka i pomogą Ci postawić pierwsze kroki w grze.

Q: Jak zdobywa się doświadczenie, kolejne poziomy w grze?

A: Aby wejść na kolejny poziom, musisz zdobyć doświadczenie. Pasek na środku u dołu ekranu pokazuje Ci, ile punktów brakuje do kolejnego poziomu. Doświadczenie zdobywa się wykonując zadania, pracując, pojedynkując się oraz biorąc udział w bitwach fortowych.

Q: Jak wysłać wiadomość?

A: Klikamy w zakładkę: Wiadomości --> Poczta --> Nowy telegram. W polu „Do” wpisujemy nick gracza, do którego chcemy napisać, następnie tytuł wiadomości, a na końcu w dużym polu wpisujemy treść i klikamy „Wyślij”. Pamiętaj, w wiadomościach nie obrażaj innych graczy!

Q: Jak mogę aktywować adres e-mail?

A: Adres e-mail możemy aktywować na przykład poprzez link aktywacyjny, który powinien przyjść na adres e-mail podany podczas rejestracji do gry. Administracja przestrzega, że próba aktywacji konta, przy użyciu polskich serwisów mailowych, może stwarzać problemy, zdarza się że maile aktywacyjne nie dochodzą.

Q: Jak mogę zmienić hasło/e-mail do konta?

A: Opcje --> Ustawienia --> Konto --> Zmiana hasła/Zmiana e-mail

Q: Nie znalazłem odpowiedzi na swoje pytanie, co robić?

A: Przejrzyj inne tematy w dziale FAQ oraz w dziale "Pytania" na Forum The West, jeśli nie znajdziesz odpowiedzi, załóż własny temat w dziale "Pytania" lub zadaj pytanie pisząc do Supportu.

Q: Jak skorzystać z funkcji Supportu w grze?

A: Klikamy: Opcje --> Ustawienia --> Kontakt

REGULAMIN

Q: Czy mogę mieć więcej niż jedno konto na serwerze?

A: Nie. Zgodnie z regulaminem gry na jednego gracza przypada jedno konto na serwer.

Q: Chcę zagrać na innym świecie. Czy muszę zakładać kolejne konto?

A: Nie. Wystarczy użyć tego samego loginu, hasła i wybrać interesujący nas świat i na koniec potwierdzić chęć uczestnictwa na tym świecie.

Q: Czym jest multikonto?

A: Jest to sytuacja w której gracz dysponuje więcej niż jednym kontem do gry na serwerze.

Q: Czym jest ban?

A: Ban jest to środek karny wykorzystywany przez administracje, stosowany wobec graczy, którzy dopuścili się złamania regulaminu. Najprościej jest to blokada konta. Długość blokady zależy od rodzaju przewinienia gracza.

Q: Czy mogę skasować konto na danym świecie?

A: Tak. Wystarczy zalogować się na świecie, z którego chcemy zrezygnować i odpowiednio wybrać : Opcje --> Ustawienia --> Konto --> Kasuj konto. Pamiętaj, że aby skasować konto, Twoja postać nie może mieć w kolejce żadnych zleceń oraz musi wcześniej odebrać wszystkie produkty i gotówkę z targu.

Q: Po jakim czasie usuwane są konta?

A: Z naszego polecenia jest to okres 5 dni (przy czym nie wolno się w tym czasie na konto logować, gdyż przerwiemy proces usuwania konta). Za stałe nielogowanie się na konto na danym świecie, zostanie one "uśpione" po 45 dniach. W przypadku "uśpienia" konta, można w dowolnym momencie do niego wrócić. Wystarczy zalogować się do gry.

Q: Czy mogę anulować proces kasowania konta?

A: Tak. Wystarczy zalogować się na tym świecie.

Q: Czy mogę zmienić nick w grze?

A: Niestety nie. Zmianie mogą ulec tylko nicki niezgodne z regulaminem gry.

SOJUSZ/MIASTO

Q: Jak założyć miasto?

A: Swoje miasto założyć może każdy gracz w wyznaczonej do tego działce budowlanej. Warunkiem do tego niezbędnym jest posiadanie 300$ oraz 80 punktów energii.

Q: Jestem w trakcie zakładania miasta, do zakończenia pracy pozostało kilka godzin, czy przerywając ją zostanie mi zwrócone 300 zainwestowanych dolarów?

A: Tak.

Q: Czy rozwiązując założone przez siebie miasto odzyskam zainwestowane pieniądze?

A: Pieniądze nie zostaną zwrócone.

Q: Jak przystąpić do jakiegoś miasta?

A: Aby przystąpić do miasta należy poprosić jego założyciela bądź członka Rady o wysłanie zaproszenia lub skorzystać z tablicy ogłoszeń, na której miasta informują o chęci przyjęcia graczy do miasta.

Q: Czy mogę należeć do dwóch lub więcej miast?

A: Każdy gracz może należeć tylko do jednego miasta.

Q: Jak założyć forum w mieście?

A: Forum może założyć od podstaw tylko założyciel miasta. Jeśli jesteś założycielem, to po otwarciu okna miasta kliknij: Forum miasta --> Zarządzaj forum. Radni miasta oraz założyciele mogą później forum moderować.

Q: Czy można zmienić nazwę miasta?

A: Tak. Nazwę można zmienić klikając na: Ratusz --> Administracja.

Q: Czy istnieje możliwość opuszczenia miasta, do którego się wstąpiło bądź zostać z niego wyrzuconym?

A: Tak. Miasto można opuścić klikając na: Ratusz --> Mieszkańcy --> Opuść miasto. Gracza można wyrzucić, wybierając opcję "Wyproś" z menu po prawej stronie nicku gracza w zakładce "Mieszkańcy".

Q: Chcę założyć miasto, ale nie mogę znaleźć na mapie miejsc, pod jego budowę – dlaczego?

A: Najprawdopodobniej jesteś już członkiem miasta – wówczas nie widzisz takich miejsc. Jeżeli chcesz założyć swoje miasto, opuść dotychczasowe.

Q: Dostałem zaproszenie do miasta – założyciel poprosił mnie o wpłacenie pieniędzy do kasy, gdy to zrobiłem zostałem z niego wyproszony, czy istnieje możliwość odzyskania utraconej gotówki?

A: Nie ma możliwości odzyskania straconych pieniędzy. Miałeś po prostu pecha - jak to na dzikim zachodzie - należy mieć ograniczone zaufanie do nowo poznanych ludzi.

Q: Zaprosiłem do miasta gracza, który nie przyjmuje zaproszenia – czy istnieje możliwość jego cofnięcia?

A: Tak, wchodząc do Ratusza –-> Zaproszenia.

Q: Czy jeżeli odejdę, bądź zostanę wyrzucony z miasta, pieniądze, które posiadałem na koncie w banku zostaną mi zwrócone?

A: Tak, pieniądze które raz wpłaciłeś do banku, zostają na Twoim koncie już na stałe, niezależnie czy będziesz członkiem miasta czy też nie.

Q: Czy mogę wpłacać pieniądze do banku w innych miastach?

A: Tak, jednak trzeba się liczyć z tym, że prowizja bankowa w obcych miastach jest wyższa i wynosi 20%.

Q: Co to jest miasto duchów (widmo)?

A: Miastem duchów jest miasto opuszczone przez gracza/czy, którzy wcześniej je zajmowali/posiadali. Takie miasto nie rozwija się samoczynnie, nie funkcjonują także żadne budynki. Miasto duchów można przejąć, wtedy istniejące budynki zostają na obecnym poziomie, lecz pieniądze w kasie miejskiej znikają. Miasto duchów przejmuje się w identyczny sposób jak zakłada nowe.

Q: Ile wynosi koszt rozbudowywania budynków w mieście?

A: 15 minut rozbudowy kosztuje 60$, 30 minut – 120$, godzina – 240$.

Q: Gdy chcę rozpocząć rozbudowę budynku, to za każdym razem pokazuje mi, że zdobędę inne doświadczenie. Ubrań nie zmieniam, umiejętności też nie. Motywacja oczywiście taka sama. Czy to jakiś błąd?

A: Nie, to nie jest błąd - tak ma być.

Q: Ile potrzeba punktów rozbudowy na dany poziom budynku?

A:

 • z lvl 1 na lvl 2 potrzeba 200
 • z lvl 2 na lvl 3 potrzeba 300
 • z lvl 3 na lvl 4 potrzeba 400
 • z lvl 4 na lvl 5 potrzeba 500
 • z lvl 5 na lvl 6 potrzeba 600
 • z lvl 6 na lvl 7 potrzeba 700
 • z lvl 7 na lvl 8 potrzeba 800
 • z lvl 8 na lvl 9 potrzeba 900
 • z lvl 9 na lvl 10 potrzeba 1000
 • z lvl 10 na lvl 11 potrzeba 1100
 • z lvl 11 na lvl 12 potrzeba 1200
 • z lvl 13 na lvl 14 potrzeba 1300
 • z lvl 14 na lvl 15 potrzeba 1500
 • z lvl 15 na lvl 16 potrzeba 1600
 • z lvl 16 na lvl 17 potrzeba 1700
 • z lvl 17 na lvl 18 potrzeba 1800
 • z lvl 18 na lvl 19 potrzeba 1900
 • z lvl 19 na lvl 20 potrzeba 2000

Q: Do czego służą dostępne w mieście budynki?

A: Więcej: tutaj.

Q: W jakich budynkach w mieście mogę sprzedać swoje produkty/przedmioty?

A:Sprzedaż produktów jest możliwa w Wielobranżowym, u Krawca oraz Rusznikarza.

Q: Co daje modlitwa w kościele?

A: Bonusy wynikające z modlitwy nie są opublikowane - są tajne i nie są przekazywane nikomu. Nawet opiekunowie gry nie znają jej skutków.

Q: Do czego służy hotel?

A: Jest to specjalny budynek, który można rozbudowywać będąc członkiem jakiegoś miasta. Zostawiając swoją postać w hotelu regenerujesz swoją energię oraz punkty życia znacznie szybciej. Wielkość regenerowanej energii zależy od aktualnego poziomu hotelu, który mieszkańcy miasta mogą rozbudowywać.

Q: Czy mogę korzystać z budynków jakiegoś miasta nie będąc jego członkiem?

A: Tak, z większości budynków. W niektórych przypadkach są jednak pewne ograniczenia. Należy zwrócić uwagę na fakt, że m.in. ceny przedmiotów w obcych sklepach będą wyższe, hotel nie będzie darmowy, a opłata bankowa również będzie wyższa.

Q: Jakie korzyści niesie za sobą posiadanie w mieście rangi Rada Miasta?

A: W chwili obecnej jest to przywilej zapraszania do miasta nowych mieszkańców oraz moderacja forum wewnętrznego. Jeśli miasto należy do sojuszu, to Radny ma również wgląd do takich zakładek jak Kronika Sojuszu oraz do tematów na forum przeznaczonych tylko dla Rady.

Q: Co oznaczają „kapelusiki” przy nickach niektórych graczy na liście członków danego miasta?

A: Czarny kapelusik pokazuje, kto jest założycielem danego miasta, a szary – członków Rady Miasta.

Q: Czy istnieje jakieś ograniczenie w liczbie członków Rady Miasta bądź założycieli?

A: Nie ma takiego ograniczenia.

Q: Należę już do miasta, ale gracze wysyłają mi kolejne zaproszenia – jak je odrzucić?

A: Wchodzisz w raport z takiego zaproszenia –-> Pokaż Zaproszenia i tam je odrzucasz.

Q: Czy jest możliwe, że miasto posiadające 10000 punktów ma duży fort?

A: Tak. Inne miasto ich zaprosiło do fortu, a samo z niego odeszło.

Q: Czy jeżeli opuszczę miasto (czyli będzie to już miasto widmo) i przejmę je ponownie, czy przedmioty w sklepach będą losowane na nowo?

A: Nie. Przedmioty pozostaną takie same w mieście jakie były.

Q: Co będzie jak miasto posiadające fort stanie się miastem widmem?

A: Ten kto przejmie miasto będzie miał także fort.

Q: Czy można być członkiem kilku sojuszy?

A: Można być członkiem wyłącznie jednego sojuszu.

Q: Co się stanie, gdy jedyny mieszkaniec opuści miasto, które założyło sojusz?

A: Technicznie nie ma takiej możliwości.

Q: Co się stanie, gdy jedynemu mieszkańcowi miasta, które założyło sojusz skasuje się konto?

A: Ten kto przejmie miasto widmo, stanie się założycielem sojuszu.

Q: W informacji miejskiej jest wpis że wpłaciłem 240$. Tylko, że ja nic nie wpłacałem. O co chodzi?

A: Taki wpis się pojawia jeżeli rozpoczniemy budowę budynku za własne pieniądze. W tym przypadku była to budowa przez jedną godzinę.

FORTY

Q: Ile fortów znajduje się na świecie i w sektorze?

A: W każdym sektorze znajdują się 3 forty – jeden duży, jeden średni i jeden mały. Wyjątkiem jest sektor środkowy, czyli hrabstwo 15, w którym znajduje się tylko jeden duży fort. Fort ten jest własnością operatorów gry, można go atakować, ale nie można przejąć, nawet pomimo wygranej bitwy. W sumie daje to 43 forty na całym świecie.

Q: Co muszę zrobić, by zbudować fort?

A: Musisz spełniać łącznie następujące warunki:
- musisz należeć do miasta,
- musisz być założycielem lub radnym w swoim mieście,
- musisz udać się do miejsca, w którym można wybudować fort,
- Twoja postać musi mieć 80 energii,
- Twoje miasto musi mieć odpowiednią ilość pieniędzy w kasie miasta,
- Twoje miasto musi mieć odpowiednią ilość punktów rozbudowy,
- nikt inny nie może zacząć budowy na wolnym miejscu przez Tobą.

Q: Ile pieniędzy potrzebuję w kasie miasta na wybudowanie fortu?

A: To zależy od wielkości fortu i wynosi odpowiednio: dla małego fortu - 1500$, dla średniego - 5000$, dla dużego - 10000$.

Q: Ile punktów rozbudowy potrzebuje moje miasto aby postawić fort?

A: To zależy od wielkości fortu i wynosi odpowiednio: dla małego fortu - 24500, dla średniego - 36200, dla dużego - 41800.

Q: Ile trwa budowa fortu?

A: Fort będzie gotowy po 8 godzinach od dojścia do działki budowlanej.

Q: Jak rozpoznać, czy fort jest mały, średni czy duży?

A: Na minimapie wielkość fortu oznaczona jest ilością masztów na flagi. Odpowiednia ilość flag jest również widoczna na obrazku na działce budowlanej i wynosi: dla małego fortu - 1, dla średniego - 2, dla dużego - 3. Możesz też kliknąć na działkę budowlaną, by zobaczyć wielkość fortu.

Q: Co się stanie, gdy dwie osoby zaczną budować fort w tym samym miejscu?

A: Pierwszeństwo ma osoba, która jako pierwsza wyznaczyła budowę fortu. Moment dojścia do działki budowlanej nie ma znaczenia. Wszystkie kolejne osoby otrzymają odpowiedni komunikat o tym, że działka jest już zajmowana.

Q: Ile miast może należeć do jednego fortu?

A: To zależy od wielkości fortu i wynosi odpowiednio: dla małego fortu - 2, dla średniego - 3, dla dużego - 4. Miasto założycielskie liczone jest jako miasto należące do fortu.

Q: Jak zaprosić miasto do dołączenia do fortu?

A: Należy wejść w forcie w: Budynek Główny --> Zaproszenie. Następnie w odpowiednim oknie wpisać nazwę miasta, które chcemy zaprosić i wcisnąć „Zaproszenie”.

Q: Zaprosiłem miasto, a nie zostało dodane do listy.

A: Zaproszone miasto musi zaakceptować zaproszenie.

Q: Jak zmienić nazwę lub opis fortu?

A: W panelu „Profil” dostępnym w budynku głównym.

Q: Kto może zapraszać nowe miasta i usuwać je z listy?

A: Taką opcję ma tylko założyciel fortu.

Q: Jak usunąć miasto z uczestnictwa w forcie?

A: Trzeba kliknąć "Usuń miasto" obok nazwy miasta w panelu "Miasta" dostępnym w budynku głównym.

Q: Czy po usunięciu miasta z listy będę mógł od razu zaprosić kolejne?

A: Tak. Nie ma limitu czasu dla zaproszeń kolejnych miast.

Q: Jak dołączyć obrazek do opisu fortu?

A: Opcja ta jest dostępna po wybudowaniu flagi w forcie. Należy wtedy kliknąć na Flagę i pojawi się opcja wybrania pliku z obrazkiem.

Q: Jak wybrać nazwę hrabstwa?

A: Opcja ta jest dostępna tylko w dużych fortach po wybudowaniu flagi. Nazwę można zmienić klikając wtedy na Flagę.

Q: Kto może budować w forcie?

A: Każdy mieszkaniec miast należących do fortu.

Q: Jak rozbudować budynki w forcie?

A: Rozbudowę można rozpocząć klikając na: Budynek Główny --> Rozbudowa. Do rozpoczęcia budowy każdego budynku, oprócz magazynu, potrzebne są odpowiednie surowce. Należy je umieścić w magazynie w forcie. Po zebraniu odpowiedniej ilości surowców wybierz „Rozbuduj”. Szczegółową listę potrzebnych produktów można znaleźć tutaj.

Q: Zebrałem surowce, a budynek nie został wybudowany.

A: Po odblokowaniu budowy, należy przystąpić do rozbudowy, podobnie jak w przypadku rozbudowy miasta. Każdy budynek, oprócz magazynu, potrzebuje dodatkowych zasobów w trakcie budowania. Ilość dodanych punktów rozbudowy będzie zależała od tych samych umiejętności, co w przypadku rozbudowy miasta (3x budowania, naprawa, dowodzenie).

Q: Mam pieniądze w kasie miasta, ale nie mogę za nie nic postawić w forcie.

A: Rozbudowa w forcie wymaga osobnych funduszy. Muszą one być wpłacane do skarbca fortu. Opcja wpłaty jest dostępna po dotarciu postaci do fortu i kliknięciu w magazyn.

Q: Mam surowce i pieniądze potrzebne do budowy, jednak pojawia mi się komunikat: „Fort nie posiada wymaganych przedmiotów aby zbudować budynek”.

A: Podana wymagana ilość surowca dotyczy rozbudowy przez godzinę. Każda godzina rozbudowy zużywa podaną ilość zasobów. Zasoby w odpowiedniej ilości muszą się znajdować w magazynie w momencie wyznaczania budowy.

Q: Jakie i ile zasobów będę potrzebować do rozbudowy?

A: Surowce wymagane do otwarcia rozbudowy podane są obok nazwy budynku w budynku głównym. Po najechaniu myszką na surowiec, dowiesz się jaka jest wymagana ilość. Po odblokowaniu podany surowiec wyświetla się po wybraniu przycisku „rozbuduj”. Liczba po lewej oznacza ilość dostępną w magazynie, a liczba po prawej wymaganą ilość dla jednej godziny rozbudowy.

Q: Od czego zależy ilość gotówki i zasobów jakie mogę umieścić w forcie?

A: Czym większy poziom magazynu tym większa ilość surowców oraz gotówki, które może przechowywać. Na każdy poziom magazynu przypada 6 sztapli surowca.

Q: Kto może wpłacać surowce oraz gotówkę do fortu?

A: Każdy mieszkaniec miast należących do fortu.

Q: Magazyn fortowy jest pełny, jednak nie są to zasoby, których teraz potrzebuję. Co teraz?

A: Możesz rozbudować magazyn na kolejny poziom lub zniszczyć niepotrzebne surowce.

Q: Jak zniszczyć niepotrzebne surowce?

A: Trzeba kliknąć na dany surowiec w magazynie. Dla bezpieczeństwa pojawi się dodatkowe okno z potwierdzeniem usunięcia.

Q: Kto może usuwać surowce z magazynu?

A: Może to robić każdy mieszkaniec miast należących do fortu, jeśli posiada funkcję radnego lub założyciela.

Q:. Usunąłem surowce, które były mi potrzebne. Czy mogę je odzyskać?

A: Nie. Usuwanie jest bezpowrotne.

Q: Zdeponowałem surowce, które są mi potrzebne. Czy mogę je odzyskać do ekwipunku?

A: Nie. Wpłata surowców jest bezzwrotna.

Q: Wpłaciłem dużo pieniędzy do fortu. Czy mogę wypłacić część tych pieniędzy z powrotem?

A: Nie. Pieniądze do skarbca fortu są wpłacane bezpowrotnie, tak jak w kasie miejskiej.

Q: Nie mogę postawić budynku na wyższy poziom, chociaż inne forty mają wyższe poziomy.

A: Maksymalny poziom budynku zależy od wielkości fortu. Dokładna tabela dostępna jest tutaj.

BITWA O FORT/MANEWRY

Q: Jakie warunki muszę spełniać aby zaatakować fort?

A: Musisz spełniać wszystkie następujące warunki:
- Twoje miasto musi mieć odpowiednią ilość punktów rozbudowy,
- Twoje miasto musi mieć odpowiednią ilość pieniędzy w kasie miejskiej,
- wybrany fort nie może już być atakowany przez inne miasto,
- wybrany fort nie mógł być atakowany w ciągu ostatnich 48 godzin.

Q: Ile pieniędzy potrzebuję na atak?

A: W kasie miejskiej musi znajdować się w zależności od wielkości atakowanego fortu: dla małego - 1500$, dla średniego - 5000$, dla dużego - 10000$.

Q: Ile punktów rozbudowy potrzebuje moje miasto by wyznaczyć atak?

A: To zależy od wielkości fortu i wynosi odpowiednio: dla małego - 24500, dla średniego - 36200, dla dużego - 41800.

Q: Jak wyznaczyć atak na fort?

A: Musisz być założycielem lub radnym w swoim mieście.Twoja postać musi znajdować się w wybranym forcie.
Kliknij wybrany fort, w dolnym prawym rogu znajduje się przycisk do wyznaczenia ataku. Bitwa rozpocznie się dokładnie 24 godziny po wyznaczeniu ataku, by inni gracze mogli dołączyć do bitwy.

Q: Jak dołączyć swoją postacią do walki o fort?

A: Musisz dojść swoją postacią do wybranego, atakowanego fortu (kliknij drogowskaz w forcie, aby wyznaczyć dojście do fortu). Na miejscu przyciskiem w dolnym prawym rogu masz możliwość dołączenia do walki i wybrania strony atakującej lub broniącej fortu. Jeśli Twoje miasto jest właścicielem fortu lub jest na liście miast sprzymierzonych - możesz dołączyć tylko do obrony.

Q: Dołączyłem do walki. Czy muszę czekać w forcie aż do rozpoczęcia bitwy?

A: Nie. W międzyczasie Twoja postać może normalnie pracować i spać. Ważne, aby w momencie rozpoczęcia bitwy postać znalazła się w forcie.

Q: Czy w momencie rozpoczęcia bitwy muszę być online? Co stanie się, gdy zapisałem się na bitwę a nie będę w tym czasie zalogowany?

A: Nie trzeba być online w czasie bitwy. Postać będzie poruszać się w kierunku wyznaczonym przy rozmieszczaniu postaci i co turę strzelać do najbliższego przeciwnika.

Q: Jaki sektor wybrać przy ataku lub przy obronie?

A: Wszystko zależy od Twojej strategii ataku i obrony. Niektóre sektory mogą dawać bonusy, a inne kary.

Q: Kiedy wygrywam, a kiedy przegrywam bitwę o fort?

A: Atakujący wygrywają, gdy zastrzelą wszystkich obrońców lub chociaż jeden atakujący będzie znajdował się w polu z flagą przez 5 kolejnych rund. Obrońcy wygrywają, gdy zastrzelą wszystkich atakujących lub przetrwają 55 rund bitwy.

Q: Co się stanie, gdy stracę wszystkie punkty życia w czasie bitwy o fort?

A: Stracisz całą gotówkę i punkty energii. Twoja postać będzie jednak mogła się pojedynkować, oraz brać udział w kolejnych bitwach o fort.

Q: Awansowałem w trakcie bitwy o fort. Nie omdlałem. Nie zregenerowały mi się punkty życia, jedynie energia.

A: Podczas awansu na kolejny poziom w bitwie o fort, punkty życia nie odnawiają się.

Q: Czy za udział w bitwie otrzymam doświadczenie lub przedmioty?

A: Tak, za udział w bitwie można otrzymać maksymalnie 6000 punktów doświadczenia. Wysokość przyznanych punktów zależy od wielu czynników, takich jak ilość przeżytych rund czy osobiste osiągnięcia w postaci zadanych obrażeń lub unikniętych strzałów. Dodatkowo za bitwę można otrzymać również obligacje oraz (tylko w przypadku przeżytej bitwy) dolary. Przedmioty takie jak listy z obligacjami czy wzmocnienia energii, można otrzymać za specjalne bitwy organizowane przez operatorów gry na środkowym forcie.

Q: Czekam na bitwę w forcie. Czy ktoś może mnie w tym czasie zaatakować?

A: Nie. Uczestnicy bitwy o fort nie mogą być wyzwani na zwykły pojedynek. Chronieni są tylko gracze, którzy czekają na bitwę w forcie. Po jego opuszczeniu postać może zostać zaatakowana.


Q: Jakie umiejętności są brane pod uwagę podczas bitwy o fort?

A: W walce o fort ważne jest wyłącznie 5 umiejętności.
Dowodzenie jest brane pod uwagę podczas strzelania, a także podczas unikania strzału.
Celowanie jest brane pod uwagę wyłącznie gdy do kogoś strzelamy.
Unik jest brany pod uwagę wyłącznie wtedy, gdy staramy się uniknąć strzału.
Chowanie się jest brane pod uwagę w przypadku obrońców, gdy starają się strzelić, lub uniknąć strzału.
Zakładanie pułapek jest brane pod uwagę w przypadku atakujących, gdy starają się strzelić, lub uniknąć strzału.
Więcej o umiejętnościach można przeczytać tutaj.

Q: Czy mogę bronią podręczną zaatakować w normalnym pojedynku?

A: Nie. Są one używane jedynie w bitwach o fort.

Q: Czy mogę użyć broni pojedynkowej w bitwie o fort?

A: Nie. Do bitwy o fort służą tylko bronie podręczne.

Q: Nie mam broni podręcznej do walki w forcie. Czy mogę wziąć udział w bitwie?

A: Tak. Otrzymasz do walki kamień zadający 50-110 obrażeń.

Q: Nie mam podglądu zbliżających się walk w fortach. Dlaczego?

A: Wymagany jest minimum 25 poziom postaci.

Q: Co będzie jak atakujący będą trzymać flagę 5 rund a równocześnie w tej 5 rundzie, zginie ostatni obrońca? W jaki sposób będzie przejęty fort, przez flagę, czy przez zabicie wroga?

A: Przez zabicie wroga.

Q: Jaka jest kolejność ruchów na forcie? Kto rusza się przed kim?

A:
- obrońca przed atakującym
- wyższa ranga przed niższą
- członek miasta/sojuszu przed najemnikiem
- wyższe dowodzenie
- niższe ID gracza.

Q: Zamknąłem okno z trwającymi manewrami. Jak je ponownie otworzyć?

A: Należy kliknąć na nazwie czatu do manewrów i otworzy się mapka z manewrami.

Q: Rozbudowałem fort. Omdlałem w tym czasie w pojedynku. Przedmioty, które zużyłem do rozbudowy nie wróciły do magazynu. To jakiś błąd?

A: To nie błąd, tak ma być.

Q: Jak się liczy bonusy w forcie z umiejętności. Czy należy liczyć bonus z każdej umiejętności oddzielnie i zsumować bonusy, czy też należy zsumować najpierw punkty umiejętności i dopiero wtedy odczytać ile wyniesie bonus ?

A: Należy odczytać ile wyniesie bonus z każdej umiejętności oddzielnie i dopiero wtedy zsumować te bonusy.

Q: Co się wydarzy jak zapiszę się na walkę o fort i włączę urlop?

A: Postać weźmie udział w walce o fort na normalnych zasadach. Urlop nie przeszkadza w odbyciu walki o fort.

Q: Co się stanie jak włączę urlop po omdleniu w bitwie o fort, ale zanim ta bitwa dobiegnie końca?

A: Postać będzie miała włączony urlop a po zakończeniu bitwy zostanie przeniesiona do miasta do hotelu (o ile jest hotel). Tak więc przez 8 godzin będzie sytuacja taka, że postać z włączonym urlopem będzie spała w hotelu

Q: Czy gdy po zapisaniu się na obronę fortu położę się spać w barakach, albo rozpocznę rozbudowę fortu, to postać weźmie udział w bitwie?

A: Tak. Spanie zostanie przerwane i postać weźmie udział w bitwie. Rozbudowa podobnie jak spanie zostanie również przerwana.

Q: Omdlałem w bitwie o fort. Bitwa jeszcze trwa, a ja chciałbym już ustawić sobie prace lub pójść na kolejną bitwę, ale nie mogę. Dlaczego?

A: Póki bitwa trwa, nie możesz zlecić żadnych prac ani innych akcji do kolejki. Nawet jeśli padłeś zaraz na początku i nic już nie możesz zrobić na forcie, to musisz zaczekać do końca bitwy.

POJEDYNKI/LISTY GOŃCZE

Q: Czym jest pojedynek?

A: Pojedynek jest to walka między dwoma graczami lub między graczem a NPC.

Q: Jak mogę wyzwać kogoś na pojedynek?

A: Aby móc wyzwać gracza na pojedynek trzeba spełnić następujące warunki :
- być mieszkańcem dowolnego miasta, które posiada grabarza,
- posiadać przynajmniej 12 punktów energii,
- nasz przeciwnik również musi należeć do jakiegoś miasta.
Spełniając te warunki należy otworzyć podgląd miasta, którego graczy chcemy zaatakować i wejść do saloonu. Wówczas ukaże się nam lista mieszkańców. Po prawej stronie będziemy widzieć, z którym graczem możemy stoczyć pojedynek, a z którym nie. Lista graczy dostępnych do zaatakowania znajduje się również w zakładce: Pojedynki --> Gracz.

Q: Jak przebiega pojedynek?

A: Pojedynek składa się z 8 rund. Wynik pojedynku dostajemy w formie raportu. Otwierając go mamy 10 sec. prezentacje przebiegu pojedynku. Widzimy jak w poszczególnych rundach zostały zadawane nam i naszemu przeciwnikowi ewentualne obrażenia. Lewa strona raportu zawsze dotyczy nas, a prawa naszego przeciwnika. Na koniec pojedynku wyświetla się nam na czarnym tle informacja dotycząca rezultatów pojedynku, mianowicie kto zwyciężył i jakie z tego tytułu profity otrzymuje.

Q: Dlaczego po najechaniu na gracza w zakładce z pojedynkami, nie widzę jakie posiada on bonusy z ubrań, a mój kolega widzi?

A: Wynika to z bonusu, który jest dostępny wyłącznie dla zawadiaków. Widocznie kolega posiada tę klasę postaci.

Q: Od czego zależy poziom pojedynków?

A: Poziom pojedynkowy danego gracza wynika z poziomu jego postaci oraz z już wykonanych pojedynków. Im więcej punktów doświadczenia gracz zdobył podczas pojedynków, tym większy jego poziom pojedynkowy.

Q: Wystawiłem na gracza XYZ list gończy. Ja ten list widzę u szeryfa, a mieszkańcy mojego miasta nie. Dlaczego?

A: Gracz XYZ znajduje się poza zasięgiem widoczności szeryfa waszego miasta. Mieszkańcy nie widzą więc listu gończego. Ty widzisz zawsze wszystkie listy gończe, które sam wystawiłeś, bez względu na poziom szeryfa i miejsca gdzie znajdują się poszukiwane osoby.

Q: Jest na mnie wystawiony list gończy. Ja go widzę, jednak mieszkańcy mojego miasta go nie widzą. Dlaczego?

A: Twoja postać znajduje się poza zasięgiem widoczności szeryfa waszego miasta. Mieszkańcy nie widzą więc listu gończego wystawionego na Ciebie. Ty widzisz zawsze wszystkie listy gończe wystawione na Ciebie, bez względu na poziom szeryfa i miejsca gdzie się aktualnie znajdujesz.

Q: Co będzie jak postać na którą jest wystawiony list gończy zostanie skasowana?

A: List gończy zniknie.

MIGRACJA

Q: Co będzie jak zlecę migrację np. na świat 1 a zanim ona nastąpi, założę tam konto na ten sam nick?

A: Nie ma takiej możliwości, ponieważ system nam na to nie pozwoli.

Q: Po jakim czasie będę mógł dokonać ponownej migracji, zakładając, że moja migracja zakończyła się sukcesem?

A: Po 90 dniach, zakładając, że ścieżka migracji na to pozwoli. (Obecnie ścieżki migracji wykluczają ponowna możliwość migracji. Ze światów docelowych nie ma migracji na żadne inne).

Q: Co będzie jeżeli po zleceniu migracji zaloguje się na swoje konto?

A: Jeżeli logowanie nastąpi w ciągu godziny od zlecenia migracji, to nie powiedzie się ono. Jeżeli logowanie nastąpi po upływie godziny to system zapyta, czy chcemy przerwać zleconą migracje. Można to uczynić o ile postać nie została jeszcze przeniesiona.

Q: Przerwałem migrację, kiedy będę mógł zlecić ją ponownie?

A: Po upływie 2 dni.

Q: Od którego poziomu mogę dokonać migracji?

A: Postać musi mieć przynajmniej 40 poziom.

Q: Minęła północ, a transfer mojej postaci nie został dokonany. Dlaczego?

A: Transfer postaci następuje w nocy, ale nie zawsze będzie to północ. W niektórych przypadkach może nastąpić to później. Jeżeli do rana transfer nie zostanie dokonany prosimy o kontakt z Supportem.

Q: Czy mogę przenieść postać na świat X, następnie ją skasować ze świata X i przenieść na ten sam świat X moją postać z innego świata? Przykładowo przenoszę z s2 na s1, kasuje na s1 i przenoszę z s3 na s1 znowu.

A: Tak, ale trzeba odczekać 90 dni między transferami na ten sam świat.

PREMIUM

Q: Jak dokładnie działa bonus pierwszego zakupu, za który otrzymujemy darmowe losowanie w cyrku i/lub przedmioty?

A: Przy zakupie podanej w oknie ilości bryłek, dostajemy darmowe dodatkowe losowanie w cyrku. Losowanie jest na wszystkie światy, na zawsze. Jeżeli kupimy większą ilość bryłek (również podana w oknie) to dodatkowo dostaniemy określone przedmioty. Przedmioty te dostaniemy na wszystkich światach, na których mamy postać. Co z nowym światem? Jeżeli na świecie nie mamy postaci w momencie zakupu, to bonusu nie otrzymamy.

Q: Jakie bonusy daje wykupienie konta premium w grze?

A: Konto premium zdobywa się dzięki bryłkom złota, których nie można znaleźć w grze. Na światach istnieje pięć różnych opcji premium, które możesz aktywować dla swojej postaci. Są to: szybsza regeneracja, automatyzacja, wyższe dochody, premia postaci i większa prędkość. Aktywacja każdej z tych opcji premium kosztuje w zależności od czasu: 12 bryłek na 3 dni, 50 bryłek na 14 dni, 298 na 90 dni i 993 na rok. Istnieje również możliwość zakupu tzw. bonusu VIP, który włącza wszystkie opcje premium. Czas zakończenia premium zostanie wskazany.

Q: Mam aktywowane konto premium. Otrzymałem w grze zadanie, za wykonanie którego nagrodą jest kilkudniowe premium – czy zostanie ono przedłużone?

A: Tak.

Q: Czy w trakcie urlopu lub blokady konta przedłuża się automatycznie premium, jeżeli miałem włączoną taką opcję?

A: W trakcie urlopu nie. W trakcie blokady konta tak.

Q: Czy korzystając ze sponsorpay będę musiał coś płacić?

A: To zależy od konkretnej oferty, która znajduje się na gratispay. Czasami wystarczy się gdzieś zarejestrować, czasami trzeba kupić jakiś produkt, albo wysłać sms'a. Oferty są różne i nie są od nas zależne. Trzeba je przejrzeć i samemu zdecydować czy warto z nich korzystać.

Q: Jak rosną ceny umiejętności i ceny cech za bryłki złota?

A:

 • dla cech co 54 poczynając od 54, czyli 54; 108; 162; 216 itd.
 • dla umiejętności co 18 poczynając od 18, czyli 18; 36; 54; 72 itd.

POZOSTAŁE

Q: Osiągnąłem 150 poziom. Zdobywam dalej doświadczenie. Czy inni mogą mnie wyprzedzić w rankingu oraz panteonie?

A: Postać może awansować i spadać w rankingu. Miejsce postaci w panteonie nie ulegnie zmianie.

Q: Użyłem fasolki z bekonem. Powinna ona być na 5 akcji. Nie pojedynkowałem się, dzisiaj patrzę i nie mam już aktywnego wzmocnienia.

A: Fasolka z bekonem daje wzmocnienie do siły uderzenia, więc wykonanie dowolnej pracy w której występuje siła uderzenia zmniejsza ilość dostępnych akcji o 1. Zapewne zakolejkowane zostało 5 takich prac.

Q: Dlaczego skoro fasolka z bekonem zużywa się przy pracach z siłą uderzenia, to nie zużywa się w trakcie bitwy o fort, skoro ma bonus na unik?

A: Zapewne dlatego, że tak autorzy gry ją skonstruowali. Nie jest to błąd.

Q: Nie mogę rozpocząć poradnika o liście przyjaciół. Dlaczego?

A: Do rozpoczęcia tego poradnika wymagane jest najpierw wykonanie całej serii zadań „Cała naprzód ku nowej przygodzie”.

Q: Które ubrania liczą się do wykonywanej pracy?

A: Liczą się te ubrania, które postać ma na sobie w momencie zlecenia pracy do kolejki. Nie ma znaczenia kiedy praca zacznie być wykonywana czy też zakończona. Po wybraniu czasu pracy, gdy zostanie ona już umieszczona w naszej kolejce zadań do wykonania możemy przebrać ubrania na dowolne inne i nie będzie to miało wpływu na uzyskane przez nas zarobki, doświadczenie czy też ilość znalezionych produktów. Wyjątkiem od tej zasady jest zmiana ubrań, na ubrania (zestawy) dające bezpośrednie bonus do zarobku/doświadczenia/szansy znalezienia przedmiotu. Po zleceniu pracy i zmianie ubrań na w/w dane zostaną przeliczone wg ubrań które założyliśmy a które posiadają (lub dają łącznie) dowolny z w/w bonusów.

Q: Do czego służy gotówka oraz jak ją zdobywać?

A: Gotówka w grze ($$$) potrzebna jest do założenia własnego miasta, jego rozbudowy, zakupów różnego rodzaju przedmiotów czy też do ukończenia niektórych zadań. Gotówkę zdobywamy wykonując przeróżne prace na mapie przygody, pojedynkując się z innymi graczami czy też wykonywaniem niektórych zadań.

Q: Jak wpłacić pieniądze na konto i co mi to da?

A: Należy udać się do banku, wpisać konkretną sumę i kliknąć "Wpłać". Pieniędzy na koncie nie można stracić w wyniku przegranego pojedynku lub omdlenia podczas pracy bądź bitwy fortowej.

Q: Wpłaciłem pieniądze do banku – nie mogę ich wypłacić, jak to zrobić?

A: Pieniędzy z banku nie można wypłacić. Jeżeli będziesz potrzebował gotówki do zapłaty, potrzebna suma będzie automatycznie odciągana z konta.

Q: Co to są punkty pracy i w jaki sposób je zwiększać?

A: Punkty pracy obliczane są na podstawie wniesionych punktów umiejętności minus stopień trudności danego zawodu. Zwiększamy je poprzez podnoszenie swoich umiejętności oraz cech. Więcej: http://wiki.the-west.pl/wiki/Prace

Q: Czy istnieje możliwość zmiany przydzielonych wcześniej punktów umiejętności oraz cech?

A: Tak, istnieje taka możliwość po wykonaniu pewnej grupy zadań (Dziadek Waupee'go) dostępnych po uzyskaniu 14 levelu postaci. Odblokowuje nam się wtedy zakładka SZAMAN, która umożliwia dokonania resetu umiejętności. Początkowy koszt zmiany umiejętności to 50$, cech – 250$.

Q: Czy istnieje jakieś ograniczenie, co do liczby przedmiotów przechowywanych w Ekwipunku?

A: Nie ma takiego ograniczenia.

Q: Chcę przystąpić do jakieś pracy, ale nie mogę – dlaczego?

A: Z całą pewnością stan punktów pracy nie pozwala Ci na przystąpienie do danego zawodu. Należy wówczas zwiększyć te cechy oraz umiejętności, które potrzebne są do wykonywania danego zawodu.

Q: Gdzie mogę dostać/kupić osła?

A: Osła można zakupić w każdym mieście posiadającym sklep wielobranżowy. Jego cena w zależności od tego czy jest się członkiem danego miasta, czy nie wynosi 125 bądź 500$. Można go również znaleźć u Wędrownego Handlarza lub poprosić kogoś o wystawienie go na targu.

Q: Kupiłem osła, ale nadal nie mogę zakończyć otrzymanego zadania – dlaczego?

A: Najprawdopodobniej nie umieściłeś osła w swoim ekwipunku – musi się tam znajdować, by zadanie mogło być zakończone.

Q: Czy gracze mogą przesyłać sobie produkty/przedmioty/gotówkę?

A: W chwili obecnej mogą przesyłać sobie dolary korzystając z funkcji "Przekaz" w banku. Produkty i przedmioty mogą sprzedać na targu (aukcji). Bezpośredniego przekazywania przedmiotów w grze nie ma.

Q: Jak szybko odnawiają się punkty energii?

A: Energia odnawia się o 3 punkty na godzinę - niezależnie od tego, czy pracuje, czy przemieszcza się po mapie. Po aktywowaniu funkcji premium regeneracja wynosi 4,5 punktów na godzinę.

Q: Czy moja postać może zginąć? Co się dzieje jak utracę wszystkie punkty życia?

A: W momencie utraty wszystkich punktów życia postać nie ginie tylko mdleje. Ocuci się w swoim mieście. Jeżeli zemdlejesz podczas walki stracisz wszystkie pieniądze, które miałeś przy sobie. Jeśli zemdlejesz podczas pracy, nie otrzymasz za nią żadnej zapłaty, punktów doświadczenia, czy przedmiotów.

Q: Uzyskałem kolejny poziom postaci, ale w rankingu nie został mi dopisany – dlaczego?

A: Serwer aktualizuje rankingi co kilkadziesiąt minut. Po tym czasie powinno być już wszystko dobrze.

Q: Ile czasu mamy na odebranie zakupionego towaru?

A: Nie ma limitu czasowego.

Q: Co się stanie, gdy wystawię coś na aukcję tylko dla sojuszu, a moje miasto opuści sojusz w trakcie trwania aukcji?

A: Aukcja przestanie być widoczna. Stanie się widoczna ponownie, gdy miasto znowu dołączy do jakiegoś sojuszu.

Q: Jak dokonać wyboru klasy postaci?

A: Klikamy na awatar postaci po lewej stronie ekranu i następnie z zakładki wybieramy KLASY POSTACI, znajdują się tam 4 klasy postaci, z których możemy wybrać tylko jedną.

Q: Wybrałem pewien charakter swojej postaci, ale chciałbym go zmienić na inny – jak to zrobić?

A: Nie ma takiej możliwości – wybranego charakteru postaci nie można zmienić.

Q: Znam nick gracza, ale nie potrafię odszukać go na mapie – jak to zrobić?

A: Wchodzimy w Ranking --> Doświadczenie: (wpisujemy w polu na dole szukany nick gracza) --> wchodzimy na jego profil i naciskamy opcję „Pokaż na mapie”.

Q: Czy w The West istnieje opcja zastępstwa na koncie na wzór tego, które jest w grze Plemiona?

A: Taka opcja nie istnieje.

Q: Czym jest opcja PONY EXPRESS?

A: Uruchomienie tej opcji spowoduje, że na podany adres e-mail podczas rejestracji będziemy informowani o takich wydarzeniach jak:

 • Nic nie robisz
 • Otrzymałeś nową wiadomość
 • Pojedynek
 • Praca ukończona
 • 2 godziny bezczynności
 • Wypowiedziano bitwę o fort
 • Początek bitwy o fort za godzinę
 • Nieaktywny od kilku dni

w zależności jaki rodzaj powiadomienia wybierzemy. Opcję uruchamiamy: Opcje --> Ustawienia --> Pony Express.

Q: Czy istnieją inne wersje językowe Westa? Jeżeli tak – jakie?

A: The West jako gra cały czas się rozwija. Na bieżąco uruchamiane są kolejne jej wersje językowe. Lista aktualnie dostępnych wersji językowych, znajduje się na pasku, w górnej części strony startowej gry.

Q: Kiedy wystartował pierwszy świat polskiej wersji The Westa?

A: Świat pierwszy został otwarty dla graczy 24 września 2008 roku.

Q: Czy jak pójdę spać w zestawie śpiocha i go zdejmę w trakcie snu, to będzie mi się odnawiać szybciej energia ?

A: Nie. Tylko tyle co za hotel.

Q: A jak go znowu założę w trakcie spania ?

A: To zacznie się odnawiać z uwzględnieniem bonusu.

Q: Czy jak ustawie sobie pracę, albo zlecę postaci aby gdzieś szła i włączę urlop, to te prace zostaną wykonane podczas urlopu ?

A: Nie da się włączyć urlopu, jeżeli cokolwiek znajduje się w kolejce prac. Czy to prace, czy też pojedynek, czy podróż.

Q: Czy jeżeli omdleję podczas pracy, to czas tej pracy zostanie zaliczony jako przepracowany w przypadku wykonywania zadania?

A: Tak, czas pracy zostanie zaliczony do zadania, tak jakby praca była normalnie przepracowana.

Q: Co się stanie, gdy zakupię przedmiot na aukcji, a miasto w którym miałem go odebrać stanie się między czasie miastem widmem?

A: Będziesz musiał udać się do miasta widma aby odebrać przedmiot, lub odebrać go zdalnie za pomocą bryłek.

Q: Zadania wymagające otwarcia jakiegoś okna (np. okna telegramów) nie są zaliczane mimo spełnienia warunków. Dlaczego?

A: Należy włączyć lokalizator zadań. Ustawienia --> Interfejs --> Lokalizator zadań

Q: Posiadam zestawy ubrań z ubiegłych eventów. Niektóre z nich mogę wystawić na targ, a inne nie. Dlaczego?

A: Podczas każdego eventu jeden z zestawów, to tzw. set osobisty. Zdobywa się go za postępy w danej loterii. Przedmiotów z tego zestawu nie można później sprzedać ani zdobyć w żaden inny sposób. Pozostałe zestawy, które są nagrodami do wylosowania, można wystawić na targ lub sprzedać wędrownemu handlarzowi. Przeważnie sprzedaż tych przedmiotów jest odblokowywana po kilku tygodniach od zakończenia danego eventu.